De versterkingsopgave van het Hoogwaterbeschermingsprogramma is tot 2050 een investeringssom van circa 250 miljoen euro. Tot nu toe werd deze opgave uitgedrukt in het aantal kunstwerken. Dat is een van de belangrijkste resultaten uit de innovatie Samenwerken aan Kunstwerken, die begin maart werd afgerond.
Verder blijkt dat het versterken van waterkerende kunstwerken in primaire waterkeringen een vak apart is. De expertise is versnipperd. Elkaar blijven ontmoeten voor het goede gesprek, en kennis en ervaring uitwisselen zijn cruciaal.
Kunstwerkopgave beter in beeld
De kunstwerkopgave voor het HWBP ziet er anders uit dan eerder gedacht. De opgave is gedifferentieerd en laat zich niet vatten in één getal. Om de omvang van de opgave te duiden wordt daarom gesproken van een benodigde investeringssom tot 2050. Dit bedrag ligt rond de 250 mln. euro voor de totale opgave. De meeste kunstwerken worden binnen de projecten en projectaanvragen meegenomen en een handjevol kunstwerken komt mogelijk apart op het programma.
De versterking van veel kunstwerken is al opgepakt en daarmee lopen we op het schema om in 2050 te voldoen aan de normen. Waterschappen hebben op dit moment geen behoefte om samen op te trekken in aanbestedingen voor kunstwerkversterkingen.
Zoek elkaar op
Eén van de doelstellingen van Samenwerken aan Kunstwerken is kennisdelen. Elkaar (blijven) ontmoeten is belangrijk. Zo kan informatie over de ontwikkeling van de opgave zich het beste ontsluiten via het ‘goede gesprek’. Daarnaast is de uitwisseling en bundeling van kennis, het versterken van het netwerk én het ontsluiten van ervaring cruciaal. Want de expertise is versnipperd.
Tools
De innovatie heeft diverse tools opgeleverd, zoals o.a. een ‘kunstwerkroute’ die het geheel aan stappen laat zien gedurende de levenscyclus van een waterkerend kunstwerk, een roadmap voor Duurzame Kunstwerken, een bundeling van alle verzamelde tips & tools, een interactieve kaart en een leidraad voor ‘het goede gesprek’.
Innovatie
De versterkingsopgave van het Hoogwaterbeschermingsprogramma (HWBP) bestaat naast de dijken en kades ook uit waterkerende kunstwerken in primaire waterkeringen. Om kennis te delen en de uitvoering aan te jagen is in 2021 het innovatieproject Samenwerken aan Kunstwerken gestart en in maart 2026 opgeleverd.