Onderzoek toont groeiende aandacht voor waterveiligheid

Steeds meer Nederlanders houden rekening met waterveiligheid bij grote beslissingen. Zo geeft één op de vier aan bij de aankoop van een woning te letten op het risico van overstromingen. Tegelijkertijd verwacht een meerderheid dat hun kinderen (72%) én de daaropvolgende generatie (62%) in hun woongebied kunnen blijven wonen. Dit blijkt uit onderzoek van Motivaction in september onder 1.537 Nederlanders in opdracht van het Hoogwaterbeschermingsprogramma (HWBP).

Het onderzoek, dat ook in 2020 en 2023 is uitgevoerd, laat zien dat de zorgen over waterveiligheid blijven toenemen. De uitkomsten van het onderzoek zijn relevant nu in oktober 2025 het traditionele storm- en hoogwaterseizoen is gestart, de periode waarin in dijken en waterwerken ons land veilig houden.

Klimaatverandering merkbaar
De meerderheid van de Nederlanders ziet dat klimaatverandering gevolgen heeft voor de waterveiligheid. Ook merkt ruim een derde van de respondenten de effecten van klimaatverandering in het dagelijks leven.

Kwetsbaarheid overstromingen onderschat
Veel mensen onderschatten de kwetsbaarheid van Nederland voor overstromingen: gemiddeld denkt men dat 48% van Nederland kan overstromen, terwijl in werkelijkheid 59% van Nederland zonder onze dijken en keringen regelmatig zou overstromen. Ook het aandeel inwoners dat in overstromingsrisicogebied woont, wordt te laag ingeschat: 51% tegenover de werkelijke 70%.


Vergelijking met eerdere jaren
De zorgen over overstromingen nemen geleidelijk toe: in 2020 gaven Nederlanders hun zorgen gemiddeld een 2,9, in 2023 steeg dit naar 3,6 en in 2025 naar 4,3 op een schaal van 1 tot 10.

Vertrouwen in overheid
Een ruime meerderheid van de respondenten (61%) heeft tamelijk of veel vertrouwen dat de overheid voldoende maatregelen neemt om het land te beschermen tegen hoogwater en overstromingen.

Kerncijfers 2025

  • 25% houdt bij het kopen van een woning rekening met overstromingsrisico’s.
  • Jongeren (18-34 jaar) geven hun zorgen over overstromingen gemiddeld een 5,0, ouderen (35-80 jaar) een 4,0.
  • Nederlanders onderschatten de kwetsbaarheid van Nederland: zij denken dat 48% kan overstromen, in werkelijkheid is dat 59%.

Alles over dijken
Dijken zijn de ruggengraat van onze veiligheid. De komende maanden, in het zogenaamde traditionele stormseizoen, beschermen ze ons weer. Maar door veranderende omstandigheden zijn dijken het hele jaar lang nodig. In Limburg, waar het HWBP al veel dijken heeft versterkt, ging het in 2021 mis bij regionale keringen nadat op sommige plaatsen in 48 uur tijd (13 en 14 juli) meer dan 150 millimeter regen viel. Het HWBP heeft de website alles Allesoverdijken.nl ontwikkeld. Deze site is speciaal bedoeld voor Nederlanders die met een dijkversterking in hun omgeving te maken krijgen.

David van Raalten, programmadirecteur van het Hoogwaterbeschermingsprogramma: “Nederland is de best beschermde delta ter wereld, maar de cijfers laten zien dat we onze kwetsbaarheid soms onderschatten. Vandaag markeren we de start van het stormseizoen waarbij de dijken en andere waterwerken moeten doen waarvoor we ze hebben gebouwd. Werken aan waterveiligheid is in onze delta nooit af. Het is daarom belangrijk dat we blijven investeren in sterke dijken en andere waterwerken. Met het HWBP, de grootste waterveiligheidsoperatie sinds de Deltawerken, zorgen we er samen voor dat Nederland ook in de toekomst veilig en leefbaar blijft.”